Grjmo u r’buto! Za čisto občino Sežana, za čist planet.

Občina Sežana v sodelovanju s Komunalo Sežana in krajevnimi skupnostmi ob dnevu Zemlje organizira čistilno akcijo Grjmo u r’buto! – Za čisto občino Sežana, za čist planet. Namen čistilne akcije, ki bo potekala 20. aprila 2024 na različnih lokacijah po celotni občini Sežana, je opozoriti na pomen skrbi za čisto okolje krhkega kraškega ekosistema ter občane ozavestiti o pomenu doslednega odlaganja odpadkov na zanje predvidena mesta.

Kdo lahko sodeluje?

Čistilna akcija Grjmo u r’buto! želi povezati čim več organizacij in posameznikov na območju občine.

Kako sodelovati?

1. Kot prostovoljci se lahko udeležite čiščenja na kateri od številnih lokacij.

V sodelovanju s Komunalo Sežana je nastal načrt čiščenja in odvoza odpadkov. Načrtovani izvedbi akcije Grjmo u r’buto! so se krajevne skupnosti, vabilo na čistilno akcijo v soboto, 20. aprila, pa je namenjeno prav vsem: javnim zavodom, organizacijam, podjetjem, društvom in posameznikom.

1. Prostovoljce opremite z rokavicami in vrečkami

Sodelujete lahko tudi z materialnimi prispevki: rokavicami in vrečkami za smeti. K sodelovanju prav zato vabimo tudi vsa podjetja, ki delujejo na območju občine. Izbirate lahko med različnimi oblikami podpore, s katerimi boste podprli izvedbo akcije in oddajo zbranih odpadkov v predelavo:

• Pridna mravljica: mravljica Komunale Sežana vsak dan leta vestno skrbi za čisto okolje in bo prostovoljcem priskočila na pomoč tudi 20. aprila. Naj bo pridnih mravljic na akciji čim več, zato jih podprite z nakupom paketa 5 vrečk (50,00 evrov).
  • Zagnani bober: skupina Bobri iz sežanske enote Vrtca Sežana je za svojo vnemo pri čiščenju okolja prejela nagrado Krajevne skupnosti Sežana. So naši EKO junaki. Sledite njihovem zgledu in podprite čistilno akcijo z nakupom 10 vreč za odpadke (90,00 evrov).
  • Marljiva čebela: čebele kljub svoji majhnosti nosijo izjemno odgovornost; s svojo številčno družino pripomorejo k ohranjanju naravnega ravnovesja ter različnih živalskih in rastlinskih vrst. Podprite prizadevanja prostovoljcev z naročilom kontejnerskega odvoza kosovnih odpadkov (130,00 evrov).

Dobrodošle so prav vse oblike podpore; akcijo lahko podprete v višjem znesku, prav tako lahko poiščemo tudi druge oblike podpore.

Zakaj sodelovati?

Ker nam je mar za okolje, v katerem živimo! »Vsak od nas želi živeti v čisti občini. Prav zato smo se odločili, da ob letošnjem dnevu Zemlje povežemo občanke in občane v skupni skrbi za okolje, v katerem živimo. Pogosto pozabimo, da z vsakim nepravilno odloženim odpadkom negativno vplivamo na podobo kraja in kakovost življenja v njem, dajemo slab zgled mlajšimi generacijam,« je prepričan župan Občine Sežana Andrej Sila.

Kje sodelovati?

Čistilna akcija Grjmo u r’buto! je povezala vseh 13 krajevnih skupnosti, ki čistilne akcije organizirajo na več kot 30 lokacijah.  Na vseh lokacijah se čistilna akcija začne ob 9. uri.

Krajevna skupnost Kraj Zbirno mesto za udeležence
Krajevna skupnost Avber

Koordinator: Jure Jakofčič, tel. 031 677 620

Avber Ekološki otok Avber
Dobravlje Ekološki otok Dobravlje
Ponikve Ekološki otok Ponikve
Krajevna skupnost Dane

Koordinator: Janez Pangerc, tel. 031 811 748

Dane Ekološki otok Padul
Krajevna skupnost Dutovlje

Koordinator: Deni Ristovski, tel. 051 312 310

Dutovlje Bunčetova domačija
Kreplje Igrišče v Krepljah
Krajevna skupnost Kazlje

Koordinator: Boštjan Milič, tel. 040 513 566

Kazlje Ekološki otok Kazlje
Krajevna skupnost Križ

Koordinator: Matjaž Može, tel. 031 339 280

Filipčje Brdo Ob zbiralnem kontejnerju (lokacija)
Križ Ekološki otok ob vaškem domu v Križu
Krajevna skupnost Lokev

Koordinator: Robert Müllner, tel. 041 359 260

Lokev Ekološki otok v središču vasi
Krajevna skupnost Pliskovica

Koordinator: Aleš Žerjal, tel. 031 869 315

Veliki Dol Ob vaškem domu v Velikem Dolu
Pliskovica Latnik prijateljstva
Krajevna skupnost Povir

Koordinator: Miha Bernetič,  tel. 051 459 344

Plešivica Ekološki otok v središču vasi
Povir Ob zadružnem domu v Povirju
Krajevna skupnost Sežana

Koordinator: Miran Rožman, tel. 031 323 688

Lenivec Ekološki otok pri Cesti na Lenivec 18
Kidričeva Ekološki otok pri Kidričevi ulici 1
Skalna pot Nov ekološki otok na Skalni poti
Regentova Ekološki otok na križišču Regentove in Benčičeve
Orlek Ekološki otok pri Lužci
Merče Ekološki otok v Merčah
Voglje Ekološki otok v Vogljah
Dol pri Vogljah Ekološki otok v Dolu pri Vogljah
Krajevna skupnost Štorje

Koordinator: Meri Hreščak, tel. 041 879 404

Štorje Ekološki otok ob zadružnem domu
Krajevna skupnost Štjak

Koordinator: Jana Drožina, tel. 031 819 111

Štjak Pred šolo
Krajevna skupnost Tomaj

Koordinator: Ben Trampuš, tel. 031 657 034

Šepulje Vaško jedro v Šepuljah
Tomaj Pri balinišču
Krajevna skupnost Vrabče

Koordinator: Irma Lekše, tel. 051 324 899

Jakovce
Tabor Pri ekološkem otoku
Veliko Polje Pri ekološkem otoku
Stomaž Pri ekološkem otoku
Sela Pri ekološkem otoku
Razguri Pri ekološkem otoku
Vrabče Pri ekološkem otoku
Griže Pri ekološkem otoku

Pridružite se nam v akciji za čisto občino Sežana, za čist planet.

Če želite na seznam dodati svojo lokacijo ali potrebujete dodatne informacije o čistilni akciji Grjmo u r’buto, vam je na voljo Tjaša Mezinec, strokovna sodelavka za krajevne skupnosti na Občini Sežana in koordinatorka akcije Grjmo v r’buto!, e-naslov: tjasa.mezinec@sezana.si, tel. 05 73 10 109.